Rengeteg különbség van az éles és a riasztó töltényfajta között. Míg az előbbi komoly sérüléseket is okozhat az embernek, sőt, halálos sebet is ejthet, addig a gázpisztoly töltény erre nem képes. Az utóbbi tehát egy olyan speciális tölténytípus, ami a lövéskor a töltényből kijutó gázokkal éri el a hatását. Ezek a legtöbb esetben könnygáz hatásúak. Itt fontos megjegyezni, hogy a gázpisztoly töltény fő célja sohasem a halálos önvédelem. Mit kell tudni a felépítésről és működésről?
A gázpisztoly töltény a hüvelyből, a csappantyúelegyből, védőfóliába zárt kristályos hatóanyagból és a fojtásból épül fel. Ezek nevezhetőek a legfontosabb, szakemberek által is kötelezően ismert komponenseknek.
A működési elvről igen röviden annyit kell megjegyezni, hogy a gázpisztoly töltény hátuljára, az ütőszeg által kifejtett erő hatására, a csappantyúelegy berobban, a hő hatására a kristályos hatóanyag gáz fejlődik. Ezt követően a nyomás megváltozása miatt, a hüvely eleje felnyílik és a gáz előrefelé, nagy sebességgel kijut a fegyverből.