Legyen az a régi redőny gurtni cseréje vagy egy új ablak kiválasztása, mindig érdemes előre gondolkodni és szakértői tanácsot kérni. Az ablak ugyanis több mint egy nyílászáró, hiszen a természetes fény forrása, a szellőzés útja, ugyanakkor védelmi vonal is a külső környezeti hatásokkal szemben. Egy jól megválasztott típus hozzájárul az otthonunk komfortjához, energiahatékonyságához és biztonságához.
Miért nem érdemes megfeledkezni a redőnyökről sem? Mert ezek az egyszerűnek tűnő kiegészítők nemcsak az árnyékolásban játszanak kulcsszerepet, hanem a hő- és hangszigetelésben is segítenek, ráadásul a betörés elleni védelemben ugyanúgy van szerepük. Ismerjük meg közelebbről a hangszigetelő ablakok rejtélyét, de azt is, hogy miként történik a régi redőny gurtni cseréje! Esetleg mikor jön jól egy amerikai ablak és miért fontos azok szellőzése!
Régi redőny gurtni cseréje: apró beavatkozás, nagy különbség
A hagyományos, gurtnival működtetett redőnyök még ma is rengeteg háztartásban megtalálhatóak. Idővel azonban a gurtni elhasználódik: elfoszlik, elszakad, vagy egyszerűen megkeményedik. Egy elöregedett gurtni nemcsak bosszantó, hanem veszélyes, hiszen, amennyiben hirtelen elszakad, akár komoly sérülést okozhat.
A régi redőny gurtni cseréje:
- Először teljesen húzzuk fel a redőnyt, majd rögzítsük, hogy munka közben ne guruljon le!
- A redőnytokot óvatosan nyissuk ki, ebben van a feltekerő mechanika!
- Távolítsuk el a régi gurtnit a csévélőről és a tárcsáról!
- Az új gurtnit vezessük végig az útvonalán és rögzítsük ugyanúgy, mint az előzőt!
- Ellenőrizzük a működést, majd zárjuk vissza a tokot!
Bár nem túl bonyolult feladat, de ha bizonytalanok vagyunk a kivitelezésben, érdemes szakemberre bízni, hiszen egy rosszul szerelt gurtni több bosszúságot okozhat, mint amennyi időt megspórolunk vele.
Hangszigetelő ablakok: a csendes otthon és a nyugodt élet receptje
A modern építészet egyik legnagyobb kihívása a zajterhelés csökkentése. Legyen szó belvárosi ingatlanról, forgalmas főút melletti házról vagy a repülőtér közelségéről, a hangszigetelő ablakok jelentős életminőség-javulást hoznak.
Miben mások ezek az ablakok?
A hangszigetelő ablakok speciális, többrétegű üvegezéssel, eltérő vastagságú üvegrétegekkel és gyakran gázfeltöltéssel készülnek. A szigetelő profil és a gondosan tömített illesztések tovább növelik a zajcsökkentés hatékonyságát.
Hol érdemes alkalmazni?
- Nagyvárosi lakásokban.
- Iskolák, kórházak, irodák esetében.
- Repülőterek, autópályák közelében.
- Olyan otthonokban, ahol kisgyermekek vagy zajérzékeny személyek élnek.
A hangszigetelő ablakok nem luxustermékek, sokkal inkább befektetések a nyugodt, zavartalan otthoni légkörbe.
Amerikai ablak vélemények: szokatlan, de praktikus megoldás
Az amerikai ablak – más néven fel és le irányba mozgatható nyílászáró – egyre gyakrabban bukkan fel a modern otthonokban. Bár Európában még mindig kuriózumnak számít, az előnyei miatt egyre többen választják.
Jellemzői:
- Felfelé és lefelé csúsztatható szárnyak.
- Kiváló helytakarékosság.
- Gyakran beépített szúnyoghálóval vagy redőnnyel kombinálható.
Mit mondanak az amerikai ablak vélemények?
Az amerikai ablak sokak által dicsért nyílászáró, a design és a praktikum miatt, mások viszont idegenkednek tőle, mert eltér a megszokott bukó-nyíló megoldástól. A karbantartásuk kicsit körülményesebb lehet, főleg ha sok mozgó alkatrészt tartalmaznak. A választás tehát elsősorban életstílus és ízlés kérdése, viszont egy modern, letisztult enteriőrben kifejezetten jól mutat és a helytakarékosságához semmilyen kétség nem fér.
Miként történik a műanyag ablakok szellőzése?
A műanyag nyílászárók a legnépszerűbb választások közé tartoznak. Kiváló hőszigetelő képességük, kedvező árúk és tartósságuk miatt, rengeteg új és felújított épületnél alkalmazzák. Viszont éppen emiatt – mivel szinte teljesen légmentesen zárnak – könnyen kialakulhat párosodás és az ehhez társuló penészesedés a lakásban, ha nem gondoskodunk megfelelően arról, hogy a műanyag ablakok szellőzése fennálljon. A legtöbb nyílászáró el van látva a tokba szerelt speciális szellőző rendszerrel, de ez gyakran kevés.
Mivel javítható a műanyag ablakok szellőzése?
- Rendszeres szellőztetés: napi többszöri, rövid ideig tartó, intenzív átszellőztetés ajánlott.
- Résszellőzők: sok modern ablakprofil már gyárilag tartalmaz mikroszellőző rendszert, amit tartsunk tisztán és szabadon.
- Szellőztető rendszerek: nagyobb épületeknél vagy párásodásra hajlamos lakásoknál érdemes gépi szellőzést, hővisszanyerős légkondicionálást beépíteni.
A jó szigetelés és a megfelelő légcsere együtt garantálják az egészséges, komfortos otthoni környezetet.
Ne feledjük, hogy egy jól megtervezett nyílászárórendszer hosszú éveken át szolgálja majd a kényelmünket csendben, észrevétlenül, de annál hatékonyabban!