A gyertyák kezdetben a világítás eszközeiként funkcionáltak, ma már valóságos lakberendezési remekek. Megannyi variációra lelhetünk a boltok polcain, a saját kezünk által készítetteknek mégis különleges varázsuk van. A gyertyaöntés házilag korántsem olyan bonyolult és veszélyes folyamat, mint első hallásra tűnik. Kezdők is bátran fejest ugorhatnak az alkotásba. Az elengedhetetlen kellékek a kanóc, viasz, forma és gyertyaöntő edény.
A gyertyaöntés házilag különböző viaszokkal lehetséges. A leginkább elterjedt, amiből az egyszerű háztartási gyertya is készül, a paraffin viasz. A méhviasz is opció lehet, előnye, hogy kiválóan tisztítja a levegőt, hátránya, hogy nehezebben színezhető és formázható. Hobbiboltokban kapható úgynevezett viaszpor vagy viaszgranulátum, az is megfelel a tevékenységhez.
Gazdaságos döntés a megmaradt gyertyacsonkokat is felhasználni. Ha beszereztük a hozzávalókat, indulhat az alkotás. Az első lépés a kanóc befűzése a formába. Legalább 4 centiméterrel érjen a forma fölé. Ha úgy véljük, hogy nem zárjuk el a kanóccal megfelelően a forma alját, pótoljuk ki a rést gyurmával. Fontos, hogy a forró viasz ne szivárogjon ki a kanóc mellett.
A viaszt vízgőz fölött olvasszuk, nem szabad felforralni. A legoptimálisabb a 70-76 Celsius fok. Ha színezni szeretnénk vagy illatosítani, például illóolajjal, a formába töltés előtt tegyük meg. A gyertyaöntés házilag utolsó és egyben legkönnyebb lépése, hogy türelmesen várjunk, míg a viasz megszilárdul. Remek foglalkozás kicsiknek, nagyoknak.