Az elmúlt években a világ orvostudománya óriási haladást ért el az ízületi betegségek terápiájában. Az eddig visszafordíthatatlannak és progresszívnek számító károkat ma már sikeresen lassítják és részben helyreállítják. Ennek köszönhetően, akár teljesen elkerülhető a porckopás kezelése során alkalmazott csontpótló anyagok használata.
A porc károsodásának okai különböző eredetűek lehetnek. Okozhatja ezt trauma, például zúzódás vagy a térdízület elmozdulása. Ízületi instabilitás, az ízület helytelen biomechanikája, a porcfelület túlzott kopása, a meniszkusz károsodása, túlterhelés, különösen a hosszú évek alatt felgyülemlő, fizikai aktivitás, ami főleg a sportolóknál a porckopás kezeléséhez vezet.
A túlsúly túlzott nyomást eredményezhet az ízületi felületeken. Az ízület hosszú immobilizálása és az elégtelen motoros aktivitás, hiszen a porc, mint erektől és idegektől mentes szövet, a diffúzió alapján mozog, vagyis mozgás közben szivacsként felszívja az ízületi folyadékot, hogy egy idő után visszaengedje azt az ízületi üregbe.
Intraartikuláris szteroid injekciók, amelyek erős gyulladáscsökkentő hatással bírnak, de a kötőszövet visszafordíthatatlan fibrózisát és hegesedést okozhatják. A porckopás kezelésére okot szolgáltathatnak szisztémás betegségek, mint például a rheumatoid arthritis és a köszvény is. A terápiás módszer megválasztása a károsodás méretétől és helyétől függ. A meghatározott helyeken jelentkező kisebb terjedelmű porckopás kezelése egyes csontvelő stimulációs technikákkal is lehetséges.