Az Európai Unió Magyarországon is értékelte, elemezte a természetes, szabadvízi fürdőhelyeket, amiből kiderült, hogy a magyar strandok legnagyobb része megfelel az előírt szabványoknak, ennek okán pedig, kiváló minősítést kapott. Az Országos Környezetegészségügyi Intézet, az Uniós szabványoknak és alapelveknek megfelelően egy listát állított össze, ami négy év bakteriológiai vizsgálatának eredményeit is tartalmazza. A vizsgálat során alaposan figyelembe vették a víz minőségének a változását, illetve számon tartották azokat az egészségügyi kockázatokat is, amik esetlegesen felmerülhetnek ezeken a fürdőhelyeken.
Az osztályozások alapján kiváló, jó, tűrhető és kifogásolt minősítést osztogattak a szabadvízió fürdőhelyeknek, azok állapotát vizsgálva. Azt is érdemes tudni, hogy egy fürdőhelyiséget négy eltérő alkalommal is megvizsgáltak, nyitás előtt, illetve a nyár folyamán havi szinten is. A víz vizsgálata mellett, az ellenőrök külön figyeltek a környezet tisztaságára is, illetve arra, hogy nincs-e a víz felületén bármiféle szennyeződés, olajfolt vagy olyan anyag, ami a baktériumok elszaporodásához vezethet.
A vizsgálatok alapján, mint már említésre került, kiderült, hogy a magyar természetes fürdőhelyek legnagyobb része, csaknem 95 százaléka kiváló, illetve jó elismerést kapott. Csupán három fürdőhely volt, amiben találtak valamilyen kifogásolnivalót az ellenőrök. Jó hír azonban az, hogy a Balatonnál, a Velencei tónál, a Fertő tónál, illetve a Tisza tónál található üdülőhelyek kiváló minősítést kaptak, ezért bárki szabadon strandolhat ezeken a területeken.