A továbbiakban egy meglehetősen régi eredetű edényről szeretnénk információt megosztani. Kezdjük azzal a leggyakoribb, főleg a fiatalok körében elterjedt tévhittel, miszerint a kukta egyfajta multifunkciós elektromos főzőedény. Ez nem így van, mivel a gyorsfőző elsősorban hagyományos fazék.
Mindössze annyi a különbség a két termék között, hogy a kukta fedele légmentesen záródik, így az alatta keletkező gőz nem kifelé távozik, mint a tradicionális edényekben, hanem a fedél alatt halmozódik fel, ami növeli az edény belsejében lévő nyomást. Bármelyik nagynyomású modell fedelén található egy biztonsági szelep, ami gőzt bocsát ki, ha a nyomás meghaladja a normál értéket, máskülönben a fedél előbb vagy utóbb leszakadna a rögzítőkről.
A kukta varázsa, hogy a forró vízben gyorsabban megfő az étel. Azonban van egy sajátossága. Ahhoz, hogy megkezdje a főzést, szüksége van arra, hogy megkapja a hőmérsékletet, megtermelje a nyomás emeléséhez szükséges gőzmennyiséget, létrehozza ezt a nyomást és felmelegítse a vizet, például 120 C fokra.
Csak ezeknek a feltételeknek a teljesülése után kezd a kukta gyorsabban főzni, mint a hagyományos fazék. Ezért, ha olyan ételeket készítünk, amelyek 15-20 perc vagy még ennél is rövidebb idő alatt megfőnek, akkor a gyorsfőző nem jelent különösebb előnyöket. Viszont azoknál az ételeknél, amelyeknek az elkészítése hosszú időt vesz igénybe, mint például a zsíros húsok vagy a hüvelyesek, az ilyen eszközök kiválóak. Felejtse el a borsó és a bab áztatását, mert a kuktában ezek áztatás nélkül is hamar elkészülnek!